
LLM in
LL.M. kansainvälisessä ihmisoikeuksissa ja humanitaarisessa oikeudessa American University

Johdanto
Washington College of Law American University n (AUWCL) kansainvälisen oikeuden ohjelma on #6 kaikkien maan lakikoulujen joukossa vuoden 2021 US News & World Report -raportin mukaan!
Vuonna 2015 ihmisoikeuksien ja humanitaarisen oikeuden LL.M. (HRHL LL.M.) oli ensimmäinen hybridiohjelma, joka tarjosi virtuaalisia ja residenssikursseja Washingtonissa. Se on myös ensimmäinen ABA: n tunnustama LL.M. ohjelma Yhdysvalloissa, joka on saatavana espanjaksi. HRHL LL.M. käsittelee epäilemättä kansainvälisen ihmisoikeuslainsäädännön erikoiskoulutuksen tarvetta. Opiskelijat integroivat käytännön tietoa ihmisoikeusalan huippuasiantuntijoilta samalla kun ravitsevat ammatillista uraansa, sijoittamalla HRHL LL.M. yhdeksi johtavista instituutioista Yhdysvalloissa ja ympäri maailmaa. LL.M. kokoaa yhteen arvostetun ryhmän AUWCL: ää ja kansainvälistä tiedekuntaa, mukaan lukien yli 40 maailmankuulua asiantuntijaa. Nämä asiantuntijatiedekunnat tuovat syvällisen kokemuksensa kansainvälisten ja alueellisten tuomioistuinten presidentteinä ja tuomareina, Amerikan valtioiden ihmisoikeustoimikunnan entisinä puheenjohtajina, YK: n erityisraportoijina, YK: n ihmisoikeuskomiteoiden jäseninä ja kansalaisyhteiskunnan järjestöjen johtajina.
Nykyään HRHL LL.M. tarjoaa kolme erilaista tapaa suorittaa ohjelma: asuinpaikka, hybridi ja online. Tavoitteenamme on tavata opiskelijat siellä, missä he ovat, mikä mahdollistaa sekä joustavuuden että laadukkaan koulutuksen.